Spordimuuseumi ajaveeb

21.05.2020

Minu sport ja tervis: TERVISESPORTLANE

"Mida ma saan enda tervise heaks teha? Tervis tarviline vara, sport on selle alustala. Kohe teile ette kannan, mida sport just mulle annab." (Laura Külanurm)

10.05.2020

Minu sport ja tervis: sport 50 aasta pärast

Tänapäeval on spordialad õues ja samuti siseruumides, kus saab ka tegeleda paljude erinevate spordialadega näiteks sulgpalliga, ujumisega jne. 50.a pärast on võib olla inimesed laisemaks muutunud, sest ei viitsi õue minna ega spordisaali. Nad mängivad hoopis arvutis, telekas või hoopiski mängukonsoolis. Näiteks korvpalli või jalgpalli.
07.05.2020

Minu sport ja tervis: miks on aus mäng oluline?

Keset pooleldi valgustatud ruumi, kus ainuke valgust andev lamp on suunatud talle näkku, istub külmal raudlattidest toolil Toomas. Toomas üritab enda emotsioone hoida kaugel eneses, kuid midagi kogu sellest skandaalist on siiski tema näole jätnud oma varjud. Pärast seesugust tähelepanu ja pinnimist polegi tal muud valikut kui kõik hingelt ära rääkida. 
05.09.2019

Millal kooliekskursioonid tüütuks muutusid?

Me oleme viimastel aastatel suhelnud sadade õpetajatega, kes spordimuuseumit õppeaasta jooksul kooliga külastavad. Seetõttu usume, et oleme seisus, kus võime üldistavalt selgitada, miks on jätkuvalt väga palju koole, kes muuseumiharidusest osa ei ole saanud.
29.03.2019

Kas tõesti Tartu kõige ägedam muuseum?

Mis tuleb sul esimesena pähe, kui keegi ütleb sõna muuseum? Tähtsad esemed vitriinklaasi taga? Mahukad tekstid ja kuklas hingamas tülpinud näoga saalitädi ? Mõnes ehk selline lahendus 21. sajandil veel toimiks, kuid mitte juhul, kui teemaks on sport.  
19.12.2018

Luba endale stressivaba detsember!

Jõulud on rahuaeg. Aeg, kus koos perega piparkooke meisterdada ja jõulukontserte mööda käia. Siiski on kaks ohtu, mis võivad jõuluaja idülli üsna kergesti lõhkuda. Halva ilma vastu meil rohtu ei ole. Kingitustevaliku osas oskame ehk pisut abiks olla.

25.09.2018

Evelyn Koop Montreali olümpiakeerises

17. juulil 1976 leidis Montreali olümpiastaadionil aset XXI suveolümpiamängude värvikirev avatseremoonia, mille käigus tuli ettekandmisele ka publikult sooja vastuvõtu saanud lühiballett “Canadian Youth to the World’s Athletes” helilooja Andre Mathieu’ muusikale. Arvukate sinivalges riietuses noorte naisvõimlejate osalusel toimunud etteaste koht programmis oli pärast sportlasdelegatsioonide sissemarssi, kuninganna Elizabeth II poolt lausutud pidulikke avasõnu, olümpialipu heiskamist ning olümpiatule süttimist, kuid enne olümpiavannete andmist...    
17.09.2018

Kakskeelsus kui pooltäis klaas

Keeleõppimise soodustamine, olgu koduseks keeleks vene, ukraina, araabia või inglise keel, peab algama vanematest inimestest noore ümber, kes kohaliku keele vajalikust selgitada püüaksid ja noori raskustest läbi aitaksid. Need inimesed saavad olla eelkõige vanemad ja õpetajad, kes mõistavad eesti keele olulisust Eestis elamisel, siin sotsialiseerumisel ja lõimumisel.

On rõõm näha, et lisaks üldhariduskoolide edukale keelekümblussüsteemile on ka teistes asutustes aina rohkem näha hariduslikke ja meelelahutuslikke tegevusi, mille eesmärgiks on keeleoskuse parandamise läbi tugevam lõimumine.

06.09.2018

Tiit Romet rahvusvahelisi võrkpallisuhteid edendamas

1981. aastal kutsuti Torontos sündinud talendikas eestlasest võrkpallitreener Tiit Romet appi USA-sse Denverisse juunioride MM-finaalturniirile sõitnud Kanada võrkpallimeeskonnale. Seal pidi eestlane tegelema meeskonna asjaajamisega ning täitma ühtlasi abitreeneri kohuseid.
01.03.2018

Olümpiamaskottidel täitus esimene poolsajand

Maskotid, need õnnetoovad tegelased, on olnud spordimaailmas tuntud juba alates 20. sajandi algusest ning aegamisi aina populaarsemaks muutunud, nii et tänapäeval ei kujuta ilma nende olemasoluta ette vaat et ühtegi suurvõistlust. Lisaks endi õnnetoovale karakterile on maskotid nüüdsel ajal aga ka suurepärased abilised võistluspaikade tutvustamisel ja korraldajate sõnumi edastamisel.
16.02.2018

Millistel aladel enam taliolümpial ei võistelda?

Teame ajaloost, et olümpiamängudel on ametliku võistluskava kõrval aeg-ajalt programmi rikastanud näidisalad ehk spordialad, milles ei ole jagatud küll tegelikke olümpiamedaleid, kuid mis on olnud korraldajate jaoks siiski piisavalt olulised, et neid maailmale tutvustada.
25.09.2017

Viime reaalained massidesse!

Kõlab nagu valimisreklaam, kas pole? Selline klassikaline hüüdlause, mis esimese hooga viib pulsi kõrgemale, misjärel aga paneb ohulambid põlema – kuidas küll?
04.09.2017

Õpilaste ja õpetajate igiammune konflikt: kuhu minna õppereisile?

Õppeaasta alguses võtab nii õpilastel kui ka õpetajatel kooliga taas kohanemine pisut aega. Eelkõige on esimestel õppekuudel tavalisest rohkem askeldamist õpilastel – tarvis on rääkida ära jutud, mis suve jooksul kõnelemata jäänud, meenutada keha kui päikesepatarei energia suunamist õppimisse ja sukelduda rutiinsesse koolirütmi. Paljud koolid korraldavad just sügisel õpilastele mõne õppereisi, et see üleminek toimuks rahumeelsemalt. Et reisist vaimustuksid nii õpetajad kui ka õpilased, tuleb sihtkoha valikul teha kompromiss uute teadmiste omandamise ja atraktiivsuse vahel.
20.07.2017

Lapse sünnipäev: mängumaa, elamuskeskus või muuseum?

Lapse sünnipäeva pidamine väljaspool kodu muutub igal aastal järjest populaarsemaks. Põhjuseid on erinevaid, mõnel juhul on tegemist selge vajadusega (näiteks pole kortermaja elanikel ruumi 15-20 lapse võõrustamiseks), mõne jaoks on oluline vaheldusrikkus, kolmandad lähevad „vooluga kaasa“. Meilt on päris tihti küsitud, kas lapse sünnipäeva pidamine muuseumikeskkonnas on ikka piisavalt lõbus, atraktiivne ja meeldejääv?
18.07.2017

Kas muuseumikülastus on liiga kallis?

Küsimus hinna kohta on miski, millele vastame igapäevaselt otse külastajale või andes vastavat infot kodulehe või mõne muu infokanali kaudu. Kahtlemata on hind üheks kriteeriumiks, mis võib saada takistuseks, või vastupidi, ajendada üht või teist paika külastama. Et pilti pisut selgemaks saada, võtsime hinnaküsimuse alljärgnevalt tükkideks lahti.  Ja teadmiseks ette – ilma taustsüsteemi arvesse võtmata on sellele küsimusele väga keeruline vastata.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur elamusnäitus, püsiekspositsioon ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Spordimuuseumi ajaveeb

Muuseumi ajaveebis vastame küsimustele, arutleme muuseumiteemadel ja räägime spordiloost pisut vabamas võtmes. 
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2020 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 140 411 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks