Vii end olümpia lainele!

26. jaanuaril algusega kell 11 leiab V konverentsikeskuses (Riia 2, Tartu) aset Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi XXVIII konverents.

Olümpia-aastale ja lähenevatele taliolümpiamängudele pühendatud konverents võtab vaatluse alla Eesti olümpiaajaloo olulised hetked ning toob kuulajate ette neist osa saanud otseallikad – Eesti olümpiamedalistid eesotsas olümpiavõitja Gerd Kanteri ja Jüri Tammega.

Põnevat kuulamist jagub terveks päevaks. Avaettekandes heidab olümpiavõitja Gerd Kanter pilgu enda senisele sportlaskarjäärile ja kirjeldab teekonda olümpiavõiduni. Seejärel saab sõna legendaarne omaaegne spordiajakirjanik ja tänane spordisõber Raul Rebane, kes meenutab isiklikku kogemust ja seoseid olümpiamängudel viibimisega aastatel 1980-2012. Edasi võtab oma tegemised tegevspordis kokku kahekordne olümpiapronks Jüri Tamm, selgitades muuhulgas ka põhjuseid, miks eelistas sportlasena elada ja treenida just Ukrainas. Järgmisena jagab oma olümpiakogemust kunagine tippsõudja ja hilisem treener Tatjana Jaanson, hommikupoolse programmi lõpetab aga jututeema talimängudele ja isiklikele olümpiamälestustele juhtiv kahevõistluse olümpiapronks Allar Levandi

Talispordilainele jäädakse esialgu ka kell 15.30 algavas konverentsi teises pooles, kus saab esimesena sõna Eesti laskesuusataja  Margus Ader, tutvustades kuulajatele selle põneva spordiala harrastamise lugu. Päeva lõpetavad plaanikohaselt kaks spordimuuseumi töötajate ettekannet. Kalle Voolaid tutvustab värskete uurimisandmete valguses kokku pandud lugu sellest, kuidas eestlased 1920. aastal iseseisvalt olümpiale jõudsid, Kaarel Antons aga analüüsib, millist rolli mängivad olümpiamängud Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogus.

Lisaks saavad külalised eksklusiivselt tutvuda Eesti olümpiaajaloo rariteetidega nagu eestlase võidetud kõigi aegade esimese olümpiamedaliga (Martin Kleini hõbe, Stockholm 1912) ja eestlase võidetud kõigi aegade esimese olümpiakullaga (Alfred Neuland, Antwerpen 1920).

Konverentsiga tähistab Baltimaade suurim spordimuuseum muuhulgas ka enda 55. sünnipäeva, mille raames saab sünnipäevanädalavahetusel (alates reedest 26.01) muuseumi pileti 50% soodsamalt. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi näol on tegemist atraktiivse elamusmuuseumiga, kus kõikidel spordisõpradel on võimalus ka ise käed külge panna ja end võitjana tunda.

Orienteeruv ajakava:

10.30 Kogunemine, registreerumine, kohvi

11.00 Avasõnad

11.03 – 11.45 Gerd Kanter “Teekond olümpiavõiduni”

11.45 Raul Rebane “Olümpiamängudel 1980-2012”

12.15 Jüri Tamm “Mina, 20. sajandi vasaraheitja”

12.45 Kohvipaus

13.15 Tatjana Jaanson “Treenerina olümpial”

13.45 Allar Levandi “Minu olümpiakogemus”

14.30  Lõunapaus

15.30 Margus Ader “Taliolümpia eel. Mõtteid laskesuusatamisest ja spordist laiemalt”

16.00 Kalle Voolaid “Teerajajad Antwerpenis ehk kuidas eestlased ise olümpiale jõudsid”

16.30 Kaarel Antons “Olümpiarõngasteta ei saa”

17.00 Konverentsi kokkuvõtted

17.30 Planeeritud lõpp

NB! Kava võib veel täieneda!


Konverents on osalejatele tasuta, kõik huvilised on oodatud põnevast päevast osa saama!

Palun registreeri end siin, et teaksime Sind oodata: 
Email again:

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks