Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum avaldas erakordse filmilõigu Georg Lurichist

Alates 23. jaanuarist saab spordimuuseumi raskejõustiku saalis näha tõenäoliselt vanimat Eesti spordifilmi. Film sisaldab ainsaid teadaolevaid kaadreid 20. sajandi ühest tuntuimast eestlasest Georg Lurichist.

1910. aastast pärit Taani Nordisk Film Kompagni filmirulli "World's Wrestling Champions", mille peaosas Eesti rammumees Georg Lurich, leidis spordimuuseumi juht Siim Randoja koostöös USA Kongressi raamatukogu arhiiviga pärast aastatepikkusi otsinguid.

Randoja sõnul on tegemist harukordse leiuga. „Tegemist on vanima filmilõiguga Eesti spordist ja tuntud eestlastest üleüldse ning ainsate säilinud ehedate kaadritega meie spordikangelasest Lurichist,“ märkis ta. Tähelepanuväärne on asjaolu, et 22. jaanuaril möödus Georg Lurichi surmast 100 aastat. „Selle filmi avalikkuse ette toomine sellisel märgilisel tähtpäeval on suur au,“ ütles Randoja. Film on tänasest kõikidele muuseumikülastajatele vaatamiseks üleval näitusekeskkonnas – spordimuuseumi raskejõustiku saalis, mis on pühendatud 19. sajandi ja 20. sajandi alguse jõumeestele.

Lapsena pigem nõrga tervisega Georg Lurich sündis 1876. aastal Väike-Maarja alevikus, kuid õppis Tallinnas Reaalkoolis, kus oli üks väheseid eestlasi. Omal ajal ülipopulaarne Lurich oli elukutseliste maailmameister maadluses ning võitis mitmeid suuri maadlusturniire (Hamburgis 1901, Riias 1902, Budapestis 1906, Lissabonis 1907 jm). Muuhulgas avaldas Lurich ka tervise edendamise ja raskejõustikualaseid artikleid ajakirjanduses ning jõudis oma seiklusliku elu jooksul osaleda isegi I Maailmasõja luuremängudes.

Filmilõiku saab Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis vaadata kuni aprilli lõpuni.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks