[LÕPPENUD] Gunnar Vaidla spordimaastikud. 1947-1953

Fotograaf Gunnar Vaidla tegi aastakümneid tänuväärset tööd spordielu dokumenteerimisel kõikjal üle Eesti, olles ikka sündmuste tulipunktis – nii vihmas kui ka päikeses, nii suvel kui ka talvel, nii soojas toas kui ka külmas metsas.

Käesoleval näitusel vaadeldakse tema jäädvustusi keerukatest sõjajärgsetest aastatest 1947-1953, mis keskendusid eeskätt sporditegemise praktilisele küljele. Nähtut esireast talletanud fotograafi tähelepaneliku kaamerasilma eest ei jäänud varjule ei tihtipeale üsna spartalikud võistlustingimused, pompöössed loosungid, mille all atleedid endi võimeid võrdlesid, ajastule omaselt napivõitu võistlusvarustus – ega ka toimunut kõigele vaatamata saatnud spordirahva tegutsemistahe. Nii muutubki Vaidla seeläbi enda eripärasel moel maailma salvestanud kroonikuks, kes aitab oma detailirohkete spordimaastikega meil paremini tollast aega mõista.

Gunnar Vaidla (1919-2007)

„Eesti fotograafia vanaisaks“ nimetatud Gunnar Vaidla alustas spordifotograafina tööd juba enne II maailmasõda ning jäi sellele valikule truuks kogu eluks. Suurema osa enda fotograafiteest oli ta ametis ajakirja Kehakultuur juures, kuid tegi kaastööd teistegagi. Vaidla loomingut iseloomustades on öeldud, et sellele olid ürgselt omased dünaamilisus ja dramaatilisus, aga samuti tegevust jäädvustav vaimne mõõde – ning just tema looming kujundas ajakirjast Kehakultuur omas ajas erilaadse esteetilise ja elitaarse fenomeni. 

Tänaseks on Gunnar Vaidla rikkalik spordifotopärand leidnud koha Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogus.


Näitust rikastavad omaaegsete spordiinimeste spordimälusse talletatud videokatkendid tolleaegsest spordieluolust.  

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks