Eesti Spordi Kuulsuste Hall

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juurde kuuluv Eesti Spordi Kuulsuste Hall austab ja tõstab esile Eesti spordi läbi aegade mõjukamaid sportlaseid/spordi mõjutajaid. Spordikogukonna poolt kauaoodatud kuulsuste hall avati koos muuseumi püsiekspositsiooniga „Eesti Spordi Lugu“ ja selle avaliikmeteks valiti 50 eelmise sajandi silmapaistvamat sportlast ja sporditegelast.

Kuulsuste halli liikmed saavad spordimuuseumis personaalse tähelepanu – oma autahvli, seinasuurusele ekraanile projitseeritava videoloo, eluloo arvutikonsoolil ning märgilisematest esemetest on loodud väljapanek spetsiaalsetes vitriinides.

Hall alustas 2020. aastal 50 liikmega, edaspidi valitakse sinna igal järgneval aastal 2-4 uut liiget. Avaliikmete valikusse kuulusid vaid sportlased, kes on oma karjääri lõpetanud enne aastat 2000, kuid tulevikus saavad kandidaatideks olla kõik atleedid, kelle karjääri lõpust on möödunud vähemalt 5 aastat.

Halli liikmekandidaate võivad esitada kõik soovijad, sh avalikkus, kuid lõpliku selektsiooni teeb komisjon, kuhu kuuluvad Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi, Eesti Olümpiakomitee, Eesti Olümpiaakadeemia ja Eesti Spordiajakirjanike Seltsi esindajad.

Alates 2021. aasta märtsist on koostöös Postimehe sporditoimetusega ilmunud sisukas kirjatöö igast kuulsuste halli liikmest. Spordimuuseumi teaduri Kalle Voolaidi ning kogude projektijuhi  Karl Kase sulest ilmunud artiklid teevad asjaliku ülevaate sportlase või spordimõjutaja elust ning tema karjäärist (lood on kättesaadavad nimele või pildile klõpsates).

 

Eesti Spordi Kuulsuste Halli liikmed:

PS! Klõpsa nimele või pildile, et lugeda artiklit.

SPORTLASED

Avaliikmed, 2020. aastal lisandunud sportlased
Aleksander AbergAnts AntsonRein Aun August Englas
Georg Hackenschmidt
Bruno Junk

Paul Keres

Elmar Kivistik

Martin Klein
Aleksander Klumberg-Kolmpere
 Johannes Kotkas
 
Ilmar Kullam
Osvald Käpp
Toomas Leius
Allar Levandi
Heino Lipp
Jaak Lipso
Viljar Loor
Jüri Lossman
Georg Lurich
Joann Lõssov
Alfred Neuland
Kristjan Palusalu
Kaija Parve
Aavo Pikkuus
Eduard Pütsep
Mait Riisman
Erika Salumäe
Tiit Sokk
Ivar Stukolkin
Jaan Talts
Jüri Tamm

Jüri Tarmak


Evald Tipner


Priit Tomson

Svetlana Tširkova-
Lozovaja

Luule Tull
Jaak Uudmäe
Voldemar Väli
 

2021. aastal lisandunud sportlased:
Kristina
Šmigun-Vähi


Erki Nool


Jüri Jaanson


2022. aastal lisandunud sportlased:

Jaan Kirsipuu

Arnold Luhaäär
Maret-Mai Otsa-Višnjova

2023. aastal lisandunud sportlased:
Gerd Kanter

Toomas Tõniste

Tõnu Tõniste

 August NeoSPORDI MÕJUTAJAD

Avaliikmed, 2020. aastal lisandunud spordi mõjutajad

Arnold Green Ernst Idla
Rein Kirsipuu
Evald Kree
Fred Kudu
Ilmar Kullam
Herbert Niiler
Jaak Salumets
Leopold Tõnson
Toomas Uba
Roman Ubakivi
 

2021. aastal lisandunud spordi mõjutajad:

Harald Tammer
Harald Tammer

2022. aastal lisandunud spordi mõjutajad:
Aleksander Tšikin2023. aastal lisandunud spordi mõjutajad:
Edgar Naarits

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks