Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum on nomineeritud Euroopa aasta muuseumi auhinnale

05.12.2023

4. detsembril tegi Euroopa Muuseumifoorum (European Museum Forum) teatavaks need Euroopa muuseumid, kelle hulgast selgub 2024. aasta maikuus Euroopa aasta muuseum ning nende seas on ka Tartus asuv Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum.

Euroopa aasta muuseumi auhinnale (EMYA) saab kandideerida muuseum, mis on avatud või oluliselt uuenenud alates 2019. aasta jaanuarist. Selle aja jooksul on spordimuuseum muu hulgas:

• ehitanud 2020. aastal ümber muuseumi põhikorrused. Sama aasta oktoobris avanud muuseumi uuenenud ruumides käed-külge püsinäituse „Eesti spordi lugu", mille Neway disainiagentuuri poolt loodud näitusekujundus pälvis aasta hiljem mainekal Kuldmuna võistlusel keskkonnadisaini kategoorias 3. koha ehk Pronksmuna.

• avanud 2020. aasta renoveerimise käigus külastajatele ühe muuseumi hoidlatest, millega seoses võitis 2021. aastal valminud innovatiivne veebirakendus sealsete esemete skaneerimiseks 2022. aastal muuseumikogu arendaja kategoorias Muuseumiroti auhinna.

• arendanud välja spordimuuseumi päris oma veebirakenduse - Digikaaslase, mis pakub külastusele lisavõimalusi audiogiidi, majajuhi, mängude ning tagasisidestamise platvormi näol.

• avanud 2022. aastal oma uuenenud majas koostöös Red Bull Estonia ja Simple Sessioniga esimese ajutise suurnäituse ekstreemspordist, mille turundusaktsioon „Üle piiri" pälvis samal aastal Visit Estonia poolt Eesti aasta turundusteo tiitli.

• viinud oma muuseumihariduse uuele tasemele, pakkudes erinevatele vanuseastmetele laia valikut harivaid ning käed-külge haridusprogramme.

„Oleme EMYA nominatsiooni üle ääretult õnnelikud, tegemist on meie jaoks tohutu tunnustusega, seda enam, et oleme Euroopa parimate muuseumite sekka valitud aastal, mil Tartu on Euroopa kultuuripealinn,” sõnas Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juhatuse liige Siim Randoja. „Suur tunnustus meeskonnale ja tänu kõikidele partneritele, kes sellel teekonnal on kaasa aidanud ning võimaldanud külastajatele meeldejäävaid kogemusi pakkuda.”

Võitjad kuulutatakse välja EMYA2024 aastakonverentsil, mis toimub Portugalis Portimãos 1.–4. maini 2024. Loe EMYA kohta lähemalt.