Evelyn Koop Montreali olümpiakeerises

25.09.2018

Laupäeval, 17. juulil 1976 leidis Montreali olümpiastaadionil aset XXI suveolümpiamängude värvikirev avatseremoonia, mille käigus tuli ettekandmisele ka publikult sooja vastuvõtu saanud lühiballett “Canadian Youth to the World’s Athletes” helilooja Andre Mathieu’ muusikale. Arvukate sinivalges riietuses noorte naisvõimlejate osalusel toimunud etteaste koht programmis oli pärast sportlasdelegatsioonide sissemarssi, kuninganna Elizabeth II poolt lausutud pidulikke avasõnu, olümpialipu heiskamist ning olümpiatule süttimist, kuid enne olümpiavannete andmist.  

Nii Kanadast kui ka mujalt maailmast kohale tulnud võimlejad soovisid oma esinemisega avaldada austust olümpiale saabunud sportlastele ja see läks neil hästi korda. Muljetavaldava aplausi teeninud balleti sättis areenile Belgias sündinud rahvusvahelise mainega koreograaf Hugo Depot’ (Les Ballets Modernes du Quebec), kuid – ja see on meile seni olnud ehk veidi vähem teada fakt – suur osa võimlejatest tuli Toronto Kalev-Estienne’i võimlemisklubist ja nii mõnedki neist olid eesti päritolu. Kalev-Estienne juht ja rajaja Evelyn Koop ise oli aga lavastuse kaaskoreograaf. 

Võimalus olümpiamängude avatseremoonial esineda oli Eesti võimlejate jaoks arusaadavalt suur edu, ent Evelyn Koobi enese sõnul ei tähendanud sedasi saavutatud rahvusvaheline tähelepanu tema jaoks midagi muud, kui paranenud võimalusi tõmmata iluvõimlemine üleilmsesse fookusesse. Olles seni kuulunud Kanada võimlemise juhtfiguuride hulka, valiti omal ajal Rootsis Ernst Idla juures võimlemisega alustanud eestlanna nüüd ühtlasi rahvusvahelise võimlemisliidu FIG (Federation Internationale de Gymnastique) iluvõimlemise tehnilise komitee liikmeks.  

Sammhaaval tehtud töö tõi Koobile ja tema kaasvõitlejatele lõpuks tõelise võidu aastal 1984, mil iluvõimlemisest sai olümpiaala. “Siis sai ka meie ala teistega võrdsed võimalused ja see andis noortele suurt motivatsiooni,” muheleb tänane FIG-i auliige Evelyn Koop ise, rahulolevalt tehtule tagasi vaadates.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks