Minu sport ja tervis: miks aus mäng oluline on

04.06.2020

Esseekonkursil 4.-6. klassi arvestuses tunnustuse saanud kirjatöö                  

Miks aus mäng siis oluline on? Eks tegelikult võiksime ju kõik sohki teha, kui tahaksime ja oleksime vaimselt kindlustatud, et võidame ja kõik on meie üle uhked. Aga küsimus on selles, kuidas ise ennast pärast sohi tegemist tunned? Jah, võib-olla esimesed päevad on tore, kui tead, et sinu meeskond või klass või ükskõik mis grupp võitis tänu sinule ja ka teised teavad seda ning teid premeeritakse. Aga tegelikult ei mänginud teie meeskond ju ausalt.

Kõige hullem on see, et kui teed sohki, siis sa ka ise tead seda. Sohi või ükskõik mis pettuse mängus tegemine on tegelikult nagu enda ja meeskonna reetmine. Sa teed sohki, oled mingi aja õnnelik... Aga pärast? Pärast teeb see haiget, kui tead, et tegid sohki ja sa tead sedagi, et tegelikult oleks pidanud võitma vastasmeeskond.

Aga tegusid ei saa tagasi võtta, saab vaid vabandada, aga võibolla sa ei julge vabandadagi. Teised inimesed, kes nüüd arvavad, et oled tšempion, aga ei teagi, et tegelikult oled sa, kuidas nüüd öelda, ...reetur. Kui sa ei mängi ausalt, siis järelikult sa kardad või mis? Aga tegelikult ei tohiks karta isegi siis, kui tead, et vastas on tugev meeskond. Isegi kui teie meeskond ei võida, siis sellest pole midagi, keegi ei vaata teid selle pärast halvasti. Jah, võibolla oled ise pärast natuke pettunud, aga see läheb üle ning see ei tee haiget. Ei tee kunagi nii palju haiget, kui sohi või mõne muu pettuse tegemine.

Kui su meeskond isegi kaotab, siis just sellest tulebki õppida, mitte sellepärast kurb olla. Võib-olla, kui mängid ausalt ja kogu meeskond usub, et võidate, siis võitegi võita. Aga kui teete sohki, siis võite küll mängu võita, aga tegelikult pole see võitmine, vaid reetmine. Võiks isegi öelda nende kohta, kes sporti väga armastavad, et see on omamoodi kuritegu. Jah, võibolla sind küll vangi ei panda, aga sisemiselt oled siis ikkagi vangis. Näiteks keegi küsib sinult: ,,Kuidas sa seda tegid, et te viimasel minutil mängu võitsite?" Aga sina ei oska vastata, sest sa ei saa ju öelda, et tegite sohki ning sa tunned suurt häbi ja ka küsija pettub sinus, kui ta ausat vastust ei saa. Aus mäng näitab sinu suhtumist ja käitumist spordis.

Nii et, kui sa tõesti sporti armastad ja sellest ja teistest inimestest lugu pead, siis mängi ausat mängu. Aus mäng viib tee võidule!

 

Aurelia Urm, Mart Reiniku Kooli 5. klassi õpilane

Juhendaja: Silja Russak

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks