Sport ühendab!

30.01.2024

Värskelt lõppenud liikumisaasta tõi Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumisse üle 28 000 külastaja, pakkudes neile mitmekülgset ja rikastavat spordiõhkkonda. Spordimuuseumi näol on tegemist liikuma kutsuva muuseumiga – seda nii muuseumikeskkonna kui ka lasteaedadele ja koolidele pakutavate haridusprogrammide mõttes. Haridusprogrammides on fookuses ainekavadele toetuse ja täienduse pakkumine sportlikust vaatenurgast, kuid 2023. aastal oli muuseumis erilise tähelepanu all keelekümbluse metoodika ja programmide arendamine. Rõõm on tõdeda, et võtsime eelmisel aastal vastu pea 900 keelekümblejat!  

Sport on valdkond, mis ühendab erinevate taustade ja rahvuste esindajaid ning on seetõttu suurepärane teema, mille kaudu pakkuda keelekümbluse gruppidele võimalust eesti keelt praktiseerida. Teema on spordimuuseumile südamelähedane ehk oleme läbi aastate muuseumis tervitanud lugematul hulgal keeleõppijaid ning programme koos õpetajatega pidevalt täiustanud. Liikumisaastal otsustasime teemale veelgi rohkem tähelepanu pöörata, täiendades õpetamise metoodikat ning pakkudes keelekümblejatele uusi ja põnevaid haridusprogrammide võimalusi läbi Integratsiooni Sihtasutuse toetatud lõimumisprojekti „Sport ühendab!“. „Sport ühendab!“ projekti eesmärk oli tutvustada atraktiivses muuseumikeskkonnas Eesti spordilugu ja spordikultuuri teise emakeelega noortele, pakkudes keelekümblusklassidele ja –laagrigruppidele (nii vene, ukraina kui muu rahvusvahelise taustaga) võimalust läbi mõtestatud õppetegevuse eesti keelt praktiseerida ning toetada seeläbi lõimumist. Muukeelsetel noortel puudub tihti julgus keelt kasutada, kartes eksida. Muuseum on suurepärane koht, et panna turvalises keskkonnas ja kaasahaaravates programmides noored eesti keeles suhtlema, kuulama, kirjutama ning uurima. Võimalus projekti raames soodustingimustel haridusprogramme külastada on selleks korraks lõppenud, kuid kõiki keelekümblejaid ootame spordimuuseumisse ka edaspidi. 2024. ehk kultuuririkkuse aasta on selleks suurepärane aeg!

Spordimuuseumi haridusprogrammid nii keelekümblejatele kui tavaklassidele pakuvad täiendust ja vaheldust õppekavale. Valiku hulgas on teemasid alates tervislikust eluviisist kuni ausa mängu ning ekstreemspordini välja. Just „Ekstreemsport“ oli juba teist aastat järjest üks kõige populaarsem programm. Ekstreemspordi ajaloost ning tänapäevast kõnelev programm kõnetab teemana noori väga ning paneb neid huviga kaasa arutlema. Loomulikult tekitab palju põnevust ka samateemaline näitus, kus spordimuuseumile omaselt saab peale põneva näituse uurimise ka oma võimed proovile panna. Ekstreemspordi näitust ja programmi on võimalik külastada veel kuni veebruari lõpuni! Teine lõppenud aasta väga populaarne programm oli Liikumisaastale pühendatud programm „Terves kehas terve vaib!“. Liikumislabori, tippsportlaste, Tervisemuuseumi ning aktiivsete noortega koostöös valminud programmi eesmärk on panna märkama enda sportlikke võimeid ja innustada rõõmuga liikuma. Nii nagu liikumine ise, toob ka meie tund kaasa head vaibid ehk positiivsed tunded! Rõõmu ja põnevust pakub programmis muu hulgas kindlasti erinevate tehnoloogiliste spordivahendite katsetamine, millest mitmeid kasutavad ka tippsportlased. Viimased motiveerivad noori veelgi - näiteks ütleb programmis sõna sekka ka iluuisutaja ja olümpiasportlane Eva-Lotta Kiibus. „Terves kehas terve vaib“ programmi jätkame kindlasti ka käesoleval aastal.

2023. aasta oli spordimuuseumi jaoks märgiline ka seetõttu, et see tõi kaasa nominatsiooni Euroopa aasta muuseumi auhinnale! Tartu 2024 raames on Tartu põnevatest tegemistest tulvil ning spordimuuseumi külastamine veelgi erilisem. Ootame kõiki õpetajaid ja klasse meie muuseumi keskkonda avastama ja programmides osalema.

Soovime kõigile edukat ja liikumist täis õppeaasta jätku. Spordi muuseumis!


Täpsemalt saab meie programmidega tutvuda meie kodulehel spordimuuseum.ee/haridus. Huviliste kirju ja kõnesid ootame haridus@spordimuuseum.ee, 5333 8188.  

Vaata videost ja fotodelt lähemalt, kuidas lõimumisprojekt õnnestus! Foto, video: Andrea Rotenberg

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks