Trükisoe ülevaateraamat olümpiamängudest nüüd saadaval!

01.12.2023

Alates 1. detsembrist on võimalik eeltellida omale veel trükisoe teos „Olümpia lugu”, mis pakub haaravat ülevaadet kõigist olümpiamängudest, tuues esile legendid, võidud ja kaotused alates Antiik-Kreeka olümpiamängudest kuni tänapäevani välja. Raamat ilmub 8. detsembril Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi 60. ning EOK 100. sünnipäeva puhul.

Olümpiamängud on läbi aegade olnud ühed suurimad ja lummavaimad spordisündmused, mis on pakkunud nii osalejatele kui ka pealtvaatajatele põnevust, inspiratsiooni ja mälestusi terveks eluks.

Eestis kuuluvad olümpiamängudega traditsiooniliselt kokku legendaarsed omamaised olümpiaraamatud, ent tervikteoseid olümpiamängude ajaloo kohta on ilmunud harva.

Käesolev raamat pakub lugejale haarava ülevaate kõigist seni toimunud olümpiamängudest, Eesti ja maailma sportlaste suurtest võitudest ja valusatest tagasilöökidest kuni rahvusvahelise olümpiakorralduse telgitagusteni välja.

Lisaks Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi fotokogule on raamatu koostajate kasutada olnud väga rikkalik ja paljuski seni nägemata fotovalik Rahvusvahelise Olümpiakomitee arhiividest. Pildid aitavad värvikalt elustada olümpiamängude võtmesündmusi, tuues esile ka sealset atmosfääri ja emotsioone. Teost täiendab põhjalik statistika, kust leiab Eesti olümpiasportlaste tulemused, aga ka näiteks olümpiatule süütajad, olümpiamedalite arenguloo ja palju muud.

Rait Männik
raamatu üks autoritest, spordimuuseumi kuraator

Vajadus ühe tavapärasest mahukama olümpiamängude ajalugu hõlmava teose järgi oli spordisõprade ringis tuntav ning sobivamat aega selle üllitamiseks, kui Eesti Olümpiakomitee sajas sünnipäev, olnuks raske leida. Samuti on väga sümboolne, et „Olümpia lugu“ ilmus üsna Pariis 2024 mängude künnisel, sest täpselt 100 aastat varem just Prantsusmaa pealinnas tegid eestlased oma esimesed olümpiasammud ja -võistlused EOK egiidi all. Muidugi oli ka varem olümpiapeost osa saadud ja isegi medaleid võidetud, kuid Eesti Olümpia Komitee lähetas meie parimaid sportlasi esmakordselt teele 1924. aasta kevadel, sihiks Pariisi mängud.

„Olümpia lugu“ annabki ülevaate sellest, milline on olnud eri aegadel olümpialiikumise tervis, millistest tõekspidamistest on lähtutud, mis aladel võisteldud ja kes tõusnud kõige silmapaistvamateks atleetideks. Muidugi on erilise tähelepanu all eestlaste käekäik – meie sportlaste minekud ja tulekud, erakordsed saavutused ja medalivõidud, aga lisaks oleme aeg-ajalt piilunud ka lähinaabrite saavutuste laekasse.

Raamatu lehekülgedel kohtute viie erineva autoriga, kellest igaühele on jäänud omad eelistused ja tõlgendamisruum, kuid nii nagu viis erinevat värvi olümpiarõngast moodustavad ühtse tugeva terviku, on loodetavasti ka teose autoritel õnnestunud kokkuvõttes luua vahva koondtulemus. On tuhlatud vanades fotokastides, lapatud ammuseid ajalehti, käidud arhiivis, uuritud dokumente, konsulteeritud asjatundjatega, loetud varasemaid väljaandeid, korrigeeritud eelnevaid teadmisi ja avastatud mõndagi uut. Tekstiosa täiendav kohustuslik sporditulemuste statistika on koondatud mitme tunnustatud varasalve andmete põhjal ning kõike seda toetab rikkalik ja paljuski seninägemata fotovalik.

Raamatu autoriteks on spordiajaloolased Kaarel Antons, Rait Männik, Kalle Voolaid ning spordiajakirjanikud Ott Järvela ja Johannes Vedru.

Enne 8. detsembrit saab „Olümpia lugu” eeltellida aadressil spordiraamat.spordimuuseum.ee ning peale seda lisaks ka spordimuuseumist kohapealt ja kõigist hästivarustatud raamatupoodidest üle Eesti.

2023. aastal täitus 100 aastat olümpialiikumist Eestis.

Raamatu avaldamist toetas Eesti Kultuurkapital.